Prioritami kraje jsou investice do nemocnic, dopravy i sociální služby

Investice do krajských nemocnic, odstranění deficitu lékařů a sester v akutní péči, výstavba dálnic D11 a D35 nebo podpora lepšího vlakového spojení do Polska, to jsou některé priority vedení Královéhradeckého kraje. Novinářům vedení kraje představilo programové prohlášení rady kraje pro období 2020 až 2024. V dokumentu se zmiňuje rozšíření sítě sociálních služeb s důrazem na posílení terénních a ambulantních, navýšení počtu sociálních lůžek pro handicapované seniory nebo zvýšení ochrany kvalitních vodních zdrojů.

“Prohlášení se skládá ze 16 kapitol, kdy prvních deset jsou odvětví, která poskytují služby přímo občanům. V závěru je šest gescí, které jsou obslužné a pomáhají těm hlavním. Snažili jsme se vyjádřit to, jakým směrem půjdeme,” řekl náměstek hejtmana pro finance Rudolf Cogan, který je hlavním autorem dokumentu.

Hradecký kraj od podzimních voleb vede koalice čtyř subjektů. Tvoří ji ve volbách vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši a dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45tičlenném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů.

Mezi priority patří ve zdravotnictví také dokončení přestavby náchodské nemocnice, novostavba pavilonu s urgentním příjmem v rychnovské nemocnici nebo nové operační sály v nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem. V programovém prohlášení se také zmiňuje, že Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje bude mít hlavně servisní a koordinační funkci, přičemž jednotlivé krajské nemocnice budou plně odpovědné za svoje hospodaření.

Velkou výzvou a problémem současné doby je pandemie covid-19, která bude mít dopady na zdravotnictví i v klidové době,” uvádí prohlášení.

V dopravě chce kraj zvýšit rozsah rekonstrukcí a oprav mostů na silnicích druhé a třetí třídy nebo se zaměřit na odstraňování míst častých nehod. Objem investic do oprav jednotlivých silnic chce minimálně udržet v objemu půl miliardy korun ročně a jedné miliardy ročně v rekonstrukcích a stavbách nových silničních těles.

Investice v sociální oblasti by měly jít také do oprav či výstaveb domovů seniorů v Tmavém Dole, Žacléři, Borohrádku, Opočně, Domovu U Biřičky v Hradci Králové nebo ve Vrchlabí.

V ekonomické gesci vedení kraje zmiňuje dopady pandemie na rozpočet a počítá se značným poklesem příjmů. Kraj se zavázal, že i v případě hluboké krize by dluh kraje na konci volebního období neměl přesáhnout 40 procent vlastních příjmů kraje, tedy asi dvě miliardy korun.

V kapitole cestovní ruch chce vedení kraje čelit přetížení nejnavštěvovanějších lokalit, jako jsou Český ráj, Krkonoše, Adršpašsko-teplické skály, Kuks a Safari Park Dvůr Králové. Tyto atraktivní lokality chce využít jako “vlajkové lodě”, pomocí nichž přiláká turisty i k méně navštěvovaným cílům.

Ve školství patří mezi priority také podpora inovací, zahraničních studijních pobytů, zapojení studentů do projektů kraje i firem z regionu nebo investic do vybavení středních odborných škol.

DAN LECHMANN

ZDROJ: KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ